avşa ada apart 2
avşa ercan apart 2
avşa adaroom apart
avşa nur apart

Avşa adası hakkında bilgiler

Avşa adası belediyesi, tarihçesi, harita ve uydu görüntüleri, 7-15 günlük hava durumu, plajlar ve sahiller

Avşa adası ile ilgili detaylı ve geniş bilgiler bulunmaktadır.
      Avşa adası ile ilgili tüm detaylara sayfamızda yer verilmiştir. Avşa adasının sahil ve plajları, avşa belediyesi, avşa tarihçesi, avşa haritası ve uydu görüntüleri, avşa hava durumu 7 günlük ve 15 günlük, avşa telefon listesi ve kamu bilgileri, coğrafi yapısı, nüfüsu, iklimi, ekonomisi, basında avşa adası ve ada ile ilgili diğer bilgiler sayfamızda mevcuttur.

avşa 2014 resimi

      Avşa adası Marmara denizinin ortasında takım adalardan biridir. Marmara denizinde bulunan Avşa adası İstanbula gemiyle 5 deniz otobüsü ile 3 saatlik mesafededir. Avşa adası Erdek arası mesafe ise gemi ile 1 saat 45 dakikadır. Ada ana harterleri gereği Balıkesir iline bağlı diğer işleri gereği ise Marmara adasına bağlıdır. Avşa ilçe merkezine 11km il merkezine 155km uzaklıktadır. Avşa adasının diğer adı Türkeli adasıdır. Fakat Türkeli adı Avşa adası olarak değişmiştir.

      Avşa adası takım adalar arasında kapladığı alan olarak Marmara ve Paşalimanı adalarından sonra gelmektedir. Adanın uzunluğu 7km iken genişliği 4kmdir. Avşa adasının nüfusu 1965 yılında 1146 iken son sayımlarda 2000'dir. Fakat gayriresmi olarak 2.500'ü bulmaktadır. Yaz aylarında Avşa adası nüfus bakımından yoğun geçmektedir yaklaşık olarak 90.000 ile 100.000 insan arası sayıya ulaşılmaktadır. Yaz aylarında hergün adaya sefer yapılırken hafta sonlarında sefer sayısı artırılmaktadır.

      Avşa adasına halk arasında Şarap adasıda denmektedir. Adada tam bir Ege havası hakimdir. Avşa adasının karşısında Kara Biga, arkasında Tekirdağ ve yanı başında Marmara adası bulunmaktadır. Ekin adası, Koyunlu adası ve Paşalımanı adasına elinizi uzatsanız değeceksiniz. Avşa adasının en soğuk ayı Ocak ayıdır. En sıcak günleri Temmuz ayında yaşanmaktadır. En fazla yağmuru ise Aralık ayında almaktadır. Avşa adasına yakın olan diğer küçük adalardan bazıları Koyun, Mamali, Hasır, Pala, Fener ve Asmalı adasıdır.

      Adayı çevreleyen koylar arasında kuzeyde Değirmen, Mavikoy, Kambur Tarla, Çiftlik, Aleko, Küllü Yalı, Yiğitler, güneyde Aksa, Manastır, Beyaz Saray, Çınar, Kum Burnu, Altınkum, koy ve plajları yer alıyor. Arazi yapısı bakımından Ayit, granit, grays, kristalin, sist ve mermer egemen olup granit ve grano diyotrit anakayasından oluşan kumlu topraklar görülür. İstanbul’a 65 mil uzaklıkta yer alan Avşa, dördüncü zamanın sonunda denizin yükselmesiyle diğer adalar gibi Kapıdağ Yarımadasından ayrılmış.

Avşa adasının iklimi

      Avşa Adası Marmara'nın orta bölümünde bulunduğu için bölge iklimi gibi bazı özellikler taşır Akdeniz ikliminin birçok özelliğini yansıttığı gibi Karadeniz'in etkisi de kendini gösterir. Kış döneminde bu bölgenin güneyinde ve Akdeniz üzerinde oluşan hava akımları alanı orta ve doğu Avrupa üzerinde bulunan kuzey cephenin güney doğru kayması sonucu batıdan gelen kar ve yağmur getiren siklonların ve bunların cephesel faaliyetlerinin etkisinde kalır. Yaz dönemleri ise bu faaliyetler ortadan kalkar. Bunun yerini farklı bir sistem alır. Bu değişiş güneşin görünürdeki hareketi ile Büyük sahra üzerindeki yüksek basınç kuşağının Akdeniz üzerine yerleşmesi ve bu iklim bölgesinin Marmara'yı etkisel altına almasında ileri gelir.

      Ortalama sıcaklık ile en soğuk ay Ocak'tır. Yaz döneminde bir tarafta Basra Körfezi'nde oluşan alçak basınç, diğer taraftan Avrupa üzerindeki yüksek basıncın sonucu ada kuzey, kuzeybatı yönlü rüzgarların etkisinde kalır. İki farklı iklim bölgesi ortasında yer aldığı için ada yazın kuzeydeki soğuk cephenin dalgalanışınabağlı olarak bazen kısa süreli fırtınaların etkisinde kalır. En sıcak ay 24.6 ortalama sıcaklık ile Temmuz'dur. Yağmurlar en çok Aralık ayında görülür. Çok nadir olarak yağan kar Ocak Şubat aylarında düşer.

Avşa adasının ekonomisi

      Ada, İstanbul'a olan yakınlığı nedeniyle yerli turistler için cazip bir tatil noktasıdır. Turizmden daha fazla faydalanabilmek için Avşa, nispeten sakin bir tatil seçeneği sunan Kuzey Ege'deki tatil yerlerinin aksine birçok tesisle turistlere renkli bir gece hayatı da sunmaktadır. Ayrıca Marmaradaki adalara ait Adakarası üzümünden üretilen şarap sayesinde bağcılık ve şarap fabrikaları, turizme paralel olarak gelişerek yeni iş imkânları yaratmaktadır.

Avşa adasının tarihçesi

      Avşa`nın ilk yerli halkı hakkındaki ilk yazılı bilgiler coğrafyacı Strabon ve tarihçi Plinius'un kitaplarında bulunmaktadır. Toprak durumu bakımından hiçbir zaman zengin olamamış, bağımsız bir idareye kavuşamamış olan ada, tarih içinde, çevresinde hakim olan kuvvetin arkasından gitmiştir. Hristiyan din adamları için bir sürgün yeri olarak kullanılmış ve bütün Ortaçağ boyunca boş kalmıştır. Şimdiye kadar hiçbir sistematik kazı yapılmamıştır. Ancak adada, anakara Kapıdağ Yarımadası`ndan ayrılmadan önce bazı ilkel toplulukların yaşadığı, avcılıkla geçindiği, anakara ile bağlantı kesilince yeni bir yaşam biçimi geliştirdikleri, avcılığı azaltarak tarım, besicilik ve balıkçılıkla geçindikleri bazı buluntular nedeniyle anlaşılmaktadır.

Avşa adasının nüfus dağılımı

      Yıllara göre nüfus dağılımı ; 1980 yılında1228, 1985 yılında 1319, 1990 yılında 2617, 2000 yılında 2611, 2007 yılında 1969, 2008 yılında 2661, 2009 yılında 2613, 2010 yılında 2602, 2011 yılında 2559, 2012 yılında 2527 olarak belirtilmiştir.
AvsaOtel.Org Reklam Alanları
avşa ada motel 2
avşa yürekli motel
avşa gündüz güneş apart
avşa altınel apart pansiyon
avşa okyanus apart
avşa kaan motel
avşa cane motel
avşa joey apart
avşa kiraz apart
avşa altınkum tatil konakları
avşa elit otel